GYMNÁZIUM VÍTĚZSLAVA NOVÁKA Jindřichův Hradec

Naši atleti čtvrtí na krajském kole středoškolského poháru

Myslím, že vzhledem k loňskému umístění nikdo nečekal, že by studenti našeho gymnázia zvítězili v okresním kole ve Včelnici. Když se zamyslím, proč se tak stalo, tak jedním z hlavních tvůrců tohoto vítězství byl student Honza Jelínek, nadšený atlet, čtvrtkař, který dal dohromady tým, jehož jádro tvořili samozřejmě atleti, dále vynikající sportovci z jiných odvětví, ale s bojovným srdcem a pak studenti, kteří o atletice možná slyšeli, když se učili o starém Řecku v dějepise, ale jinak to nejcennější bylo, že měli odvahu to zkusit.

„Naštěstí“ obecná úroveň atletiky je dnes taková, že ani na krajském kole v Táboře jsme nevypadali příliš exoticky, spíše naopak, když kluci skončili ve štafetovém běhu druzí, mé zimním spánkem spící srdce atleta zaplesalo.

V současném pojetí středoškolského poháru soutěží školy, za nás to bylo poněkud jinak. Na celostátním kole se sešli nejlepší atleti v jednotlivých disciplínách, a samozřejmě konkurence byla větší, protože z dalekého východu, Košic, přijel drzý Slovák Bodo, jehož jméno nikdy nezapomenu, protože mne připravil v Ostravě o první místo, psal se rok 1968 nebo 1969?

Jinak za nás v průměru byla atletická úroveň poměrně vyšší, když si vzpomenu na některé spolužáky, tak s přehledem by vyhráli své disciplíny v kraji, a to někdy i se značným náskokem.

Tohle je krása atletiky, že měření vzdáleností, váhy a času se nijak nezměnilo. Jinak došlo k ohromnému přerodu. Za nás bylo nemyslitelné, aby dívky běhaly nějaké extrémní vzdálenosti, anebo skákaly tyčku, ale to se středoškolského poháru netýká.

Musím se přiznat, že to byl na jedné straně současný obecně katastrofální stav pohybových dovedností části nesportující mládeže, přicházející na naši školu, ale i středoškolský atletický pohár, který mne přivedl po tisíci letech zase na Tyršák, kde už není škvára, ale je tam roztomilá, útulná, přístupná a krásná tréninková oáza, kde by šlo určitě vychovávat dost dobré atlety, i když ta dráha nemá olympijské parametry.

Já osobně musím poděkovat žákům, že mne s sebou na sklonku mé učitelské kariéry vzali na sportoviště a mohl jsem prožívat vzpomínku na dobu, kdy skočit přes šest metrů do dálky bylo pro několik spolužáků naprosto normální. Pokud bych náhodou vydržel na škole ještě jeden úplně poslední rok, rád bych se mezi atlety opět vetřel a slibuji, že pokud to počasí a rozvrh dovolí, budeme při těláku na Tyršáku, když to jen trochu bude možné.

Jaroslav Cempírek

 

 

« Zpět

Profil školy

Přijímací řízení

Kontakt

Rozvrh

Školní jídelna

Webmail

Novinky a plánované akce

 • 15. 3. 2019 - Exkurze do okresního soudu

  Ve čtvrtek 28. 2. jsme se v rámci výchovy k občanství zúčastnili spolu s paní profesorkou Satrapovou a Burianovou exkurze do budovy více...

 • 06. 3. 2019 - Maturák 8.A

  V pátek 1. března proběhl maturitní ples třídy 8.A.  více...

 • 03. 3. 2019 - Vítězství v krajském kole

  Vítězem krajského kola Konverzační soutěže v ruském jazyce, která proběhla v pátek 1. března 2019 na PedF JU v Českých Budějovicích, se v více...

 • 28. 2. 2019 - Talent Jihočeského kraje 2018

  Ve středu 27.2.2019 se v Koncertní síni Otakara Jeremiáše v Č. Budějovicích uskutečnilo vyhlášení ankety Talent Jihočeského kraje za rok více...

 • 27. 2. 2019 - Maturák 4.B

  V pátek 15. února proběhl maturitní ples třídy 4.B.  Dále se můžete podívat na nástup zde a krátký sestřih z celého plesu zde. více...

Gymnázium Vítězslava Nováka

Jindřichův Hradec
Adresa: Husova 333/II
37701 Jindřichův Hradec
Telefon škola: 384 361 253
Telefon školní jídelna: 384 362 385
E-mail: sekretariat@gvn.cz

Partneři