GYMNÁZIUM VÍTĚZSLAVA NOVÁKA Jindřichův Hradec

Beseda s paní Fantlovou

Potkat se dnes s člověkem, který zažil hrůzy Osvětimi a dalších koncentračních táborů, není kvůli době uplynuvší od 2. světové války snadné. Jakkoliv nedosažitelné se to může jevit, studenti našeho gymnázia měli 7. září to štěstí, že jim o svém životě přijela vyprávět paní Zdenka Ehrlichová, rozená Fantlová. Tato neskutečně vitální dáma narozená v roce 1922 uhranula publikum líčením svého idylického dětství v Rokycanech, které přervala výzva k nástupu do transportu do Terezína, odkud její cesta pokračovala dále na východ Polska, aby byla posléze převezena do Mauthausenu a konec války zažila v koncentračním táboře Bergen-Behlsen u Hannoveru, v němž přežila onemocnění tyfovou horečkou.

Číst si o podobných osudech člověka samozřejmě zasáhne, ale slyšet takové vyprávění od přímé účastnice je strhující a zcela nezapomenutelné. Paní Fantlová své hodinu a půl trvající vyprávění doplnila nenásilně o svoje životní moudro, když přítomným poradila nebojovat s nastalou negativní situací, ale přijmout ji a přizpůsobit se novým možnostem. K dotazu, jak si uchovat tak silnou životní energii, dodala, že život je pohyb a zastavit se znamená konec. Celým vyprávěním se vinul prvek náhody a to, jak zdánlivě nepodstatná rozhodnutí mohou vést k záchraně vlastního života.

Paní Fantlové patří obrovský dík za její ochotu přijet a podělit se s námi o svůj příběh. Bylo to úžasné.

Radek Přerovský

PS: Svůj životní příběh paní Fantlová sepsala v knížce „Klid je síla, řek‘ tatínek“, která vyšla péčí vydavatelství Primus a je k dostání v jejich knihkupectví nebo e-shopu.

« Zpět

Profil školy

Přijímací řízení

Kontakt

Rozvrh

Školní jídelna

Webmail

Novinky a plánované akce

Gymnázium Vítězslava Nováka

Jindřichův Hradec
Adresa: Husova 333/II
37701 Jindřichův Hradec
Telefon škola: 384 361 253
Telefon školní jídelna: 384 362 385
E-mail: sekretariat@gvn.cz

Partneři